Cerrahi Tedaviler
Ağzımızın içerisinde yer alan yumuşak ( yanak, damak, dil, dudak, kaslar vb.) hem de sert dokularda (dişler, kemikler) pislik ya da tümöral patolojilerin tedavilerin yanı sıra çene kırıkları gömülü kalmış dişlerin çıkarılması protez yapımı gibi yardımcı araç ile birlikte Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı yapılan düzeltmelerinde olduğu anabilim dalı olarak isimlendirilir.


Yirmi Yaş Dişleri
Azı dişleri ağzımızda en son süren dişler olarak ön plana çıkmaktadır. Çoğu zaman 17 ila 25 yaş arasında sürmeye başlar. Bu dişler ağızda bırakılıp bırakılmaması ise halen daha tartışma sorusu olarak ön plana çıkıyor. Doğru pozisyonda sürerler ise ve çevreye zarar vermiyor ise bu dişlerin ağızda kalmasında sakınca yoktur.


Yirmilik Dişin Çekilmesini Gerektiren Haller Nelerdir?
Bakteri parçaları tükürük gibi çıkmakta olan yeni dişin açtığı yuvada birikerek hem 20'lik dişi hem de yanındaki azı dişlerini tehdit eden türdür. Ağrıya ya da enfeksiyona yol açan apse ile birlikte ağır tablolar yaşanabilir.


Dişeti Hastalığı (Perikoronit) 
Az olsa da çıkmış bir yirmilik dişin diş etinde bakteri ya da yiyecek artıklarının depolandığı bir enfeksiyon oluşması mümkündür. Bu duruma ve soğuk su ödem ağrı gibi durumlara neden olabilir.


Kist Oluşumu 
Gömük olan bir diş çeşitli kistik vakalar üzerinden oluşturulabilir. Kemik yıkımına çene gelişmesine ya da çevredeki dişlerin yer değiştirmesi ne gibi nedenlere sebebiyet verebilir. Kemik yıkımını önlemek adına bu dişin çekilmesi en sağlıklı olandır.

Çalışma Saatlerimiz:
Pazartesi - Pazar / 10:00 - 21:00

Monodentist © 2021. Tüm hakları saklıdır.